Wednesday, 31 December 2008

Nový rok, už v San Diegu

Na Black's beach, kousek od školy.
Moře je ledové, nechápu jak do té vody vůbec vlezou.

Friday, 19 December 2008

Případ Madoff

Hýbe světovými, a do jisté míry i českými, médii. Finanční génius, jehož vize jistého výnosu zvládla zatemnit uvažování nejednomu soudnému americkému boháčovi. Copak mi to jen připomíná? Není to tak dávno co jsme tady měli podobného "finančníka," jenom jeho vize byla o trochu grandióznější...

Jistota desetinásobku

Jistota deseti procent

Monday, 15 December 2008

Co jste o Koreji určitě nevěděli

Čtu zábavnou knížku The dawn of modern Korea od ruského koreanisty Andreje Lankova, a nemůžu než se podělit o několik perel. Kniha je soubor článků, které Lankov píše pro Korea Times, vždy si vybere historii té či oné moderní vymoženosti a popisuje, jak se do Koreje dostala a dále vyvíjela. Třeba telefon. král Kojong, velký fanda všech moderních technologií, ho nechal i přes protesty konzervativců u dvora nainstalovat v roce 1894 v paláci Deoksugung a spojil tento palác s ministerstvy. Později nechal natáhnout linku i k hrobce své konkubíny, a prováděl konfuciánské obřady k uctění její památky po telefonu. Podobně pak skrze měděný drát truchlil i Kojongův syn za něj samotného. Inu, jablko nepadlo daleko od stromu.
Kojong

Kojong také podpořil stavbu tramvajové linky, která od roku 1899 spojovala ulici Jongno a Cheongnyangni, a měl speciální královskou tramvaj, která ho vozila k hrobce královny Min, zavražděné japonskými agenty.

Zajímavá je i historie Kojongových následníků, o které se v Korejských muzeích většinou skoro nic nedozvíte. Kojongův syn Sunjong zemřel bezdětný v roce 1926, a nástupníkem na trůn byl jeho nevlastní bratr, korunní princ Yi Eun. Yi Eun žil od roku 1907 v Japonsku, kde vystudoval elitní vojenskou akademii a v roce 1920 byl oženěn s princeznou Masako, z japonské císařské rodiny. Japonské císařství se tak snažilo Koreu asimilovat i skrze splynutí panovnických rodů. Přestože šlo o manželství které bylo oběma víceméně nařízeno, žili spolu štastně až do Eunovy smrti v roce 1970.

Yi Eun a Masako na svatební fotografii


Yi Eun se po absolvování vojenské akademie stal důstojníkem císařské armády, dotáhl to až na generála a velel divizi v Číně. Po kapitulaci v roce 1945 se chtěl vrátit do Koreje, ale prezident Rhee Syngman byl kategoricky proti, a tak musel zůstat v Japonsku. Až v roce 1963, kdy po Parkově převratu Rhee musel sám odejít do exilu, bylo korunnímu princi oficiálně dovoleno vrátit se do vlasti. Spolu s Masako, která se stala Korejskou občankou, dožil svá léta v paláci Changdeokgung, a v roce 1970 mu byl dokonce vypraven státní pohřeb. Masako manžela přežila o skoro dvacet let a zemřela v roce 1989. Yi Eun a Masako měli syna Yi Gu, narodil se v Tokyu v roce 1931, vystudoval MIT a v 70. letech učil na několik korejských univerzitách.

A nakonec něco úplně jiného, co vám ale korejská muzea a historické seriály rády zamlčí taky. Tradiční korejské ženské oblečení v 19. století mělo tak krátkou blůzu, že korejky chodily s částečně či úpně obnaženými ňadry. To špatně nesly protestantské misionářky, a tak třeba matky dcer studujících na Ewha school mohly svoje ratolesti navštěvovat jen v případě, že byly náležitě, tedy netradičně, oblečeny.

Saturday, 13 December 2008

Konec školy a black belt test

Commencement ceremony, při které jsme dostali diplomy za ukončení prezenční části studia, a já jsem byl kvůli dobrým známkám vybrán za prvního řečníka. Jestli se někdy budu ucházet o práci v Koreji, dobrý průměr se bude hodit, protože na interview se běžně chodí s indexem a potenciální zaměstnavatel si pečlivě prochází předměty a obdržené známky.
A v sobotu odpoledne test na černý pásek. Zápas byl krátký, a docela se mi povedl. Mám červenou helmu.

Friday, 12 December 2008

Prompt Global Strike

Že jste o Prompt Global Strike nikdy neslyšeli? Já do dneška také ne, a o to víc mě zamrazilo. Jde o plán U.S. Navy nahradit jaderné hlavice na některých mezikontinentálních střelách Trident II (odpalovaných z ponorek třídy Ohio) čtyřmi samostatně GPS naváděnými konvenčními hlavicemi, což by USA umožnilo zasáhnout jakékoliv místo na planetě do 60 minut. Ve vývoji jsou dva typy hlavic, první nad cílem rozpráší několik tisíc tungstenových tyček, které dopadnou rychlostí přes 20 000km/h a rozpráší vše na území 300 m2, a druhá rovněž kovová, ale z jednoho kusu fungující jako bunkry ničící kinetický impaktor. Účelem je získat zbraň umožňující rychle zasahovat cíle jako nepřátelské vůdce nebo mezikontinentální rakety připravované k odpálení. Dohromady s protiraketovou obranou výtečný způsob jak si pojistit, že menší nejaderné státy budou vždy vědět kdo je tady na Zemi hegemon.
Trident II
Problémy? Třeba jak Rusko a Čína poznají, že vypuštění takové rakety není začátek jaderné války? Putin v roce 2006 prohlásil že odpálení takové rakety "by mohlo vyprovokovat neodpovídající reakci některé z jaderných mocností, včetně plného protiútoku strategickými jadernými zbraněmi." Na to měl fatalista Rumsfeld tuhle odpověď: "Každý na světě by věděl, že to byla konvenční raketa, hned jak po 30 minutách letu dopadne." Ještě že už je z Pentagonu venku.

Za necelé tři týdny

Poletím do San Diega, kde budu na tři měsíce jako výměnný student na Graduate School of International Relations & Pacific Studies, University of California. Je to jedna z deseti nejlepších škol mezinárodních vztahů v U.S., a jediná specializovaná na Ásii.Největší opruz bylo vyběhat si studentské vízum a s tím spojená byrokracie: 6 různých formulářů, speciální formát fotek 5x5cm, na dokumentu z UCSD moje místo narození zkomolili na Liberoo, ale protože jsem neměl moc času, nechal jsem to tak a doufal že si toho nikdo nevšimne. Pak objednání na interview na ambasádě - nějak jim blbnul telefon, takže ve spojení hrozně chrastilo (chlápek na druhém konci mě neustále obviňoval že jsem v metru nebo ve sklepě, byl to asi ex-voják protože říkal "are you in a subway, SIR?") a první vteřina slova vždycky vypadla, což byl dost problém protože jsem musel nadiktovat svoje exotické jméno písmeno po písmenu, a pak číslo pasu, datum narození, místo vystavení pasu, a tak. Ke konci už nám tekly nervy, já byl ironický (třeba když neznal Czech Republic) a on, asi svému nadřízenému, pořád opakoval "I have a communication problem here," a to jsem ještě nevěděl že mi za 30 minut téhle taškařice naúčtují přes 100USD na účet za telefon. No ale myslím že zima v Kalifornii bude stát za tu námahu. Campus je asi 3km od pláží, v části San Diega která se jmenuje La Jolla.
Zatímco většina kalifornského pobřeží je zastavěná domy, na sever od campusu je u moře Torrey Pines national park a Black's beach, a žádné domy. Prý jedna z největších nuda pláží ve Státech.Kalifornie a San Diego zvlášť jsou opravdu drahé na ubytování, a protože se mi nechce na 3 měsíce shánět auto, snažím se najít něco blízko školy. Taky je tam spousta Korejců, takže nedostatkem korejské stravy určitě trpět nebudu.

Dneškem taky skončila prezenční část studia na KDI school, v neděli letím do Čech, takže se na vás všechny těším. Ještě mě zítra čeká taekwondo zkouška na černý pásek, tak mi držte palce.

Tuesday, 9 December 2008

Klaus a Kim

"Neslýchané, neznámé a neexistující." Zatímco Klause v pátek europoslanci rozčílili tak, že sotva vědel co na to říct (co přesně myslel tím neznámé a neexistující?!), alespoň to ve zdraví přežil. To se možná nepovedlo severokorejskému vůdci Kim Jongilovi, který podle Leonida Petrova dostal mrtvici když se v srpnu dozvěděl že Kongress odmítl odstranit KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus. Od té doby prý zemi vládne skupina generálů, kteří hodlají odstranit všechen pokrok dosažený za poslední desetiletí, jak ekonomické reformy na Severu tak přátelštější vztahy s Jihem. Snad náš Vůdce přežije předsednictví ve zdraví.

Saturday, 6 December 2008

Dvakrát o ČR

Dva výplody z posledního půl roku.
O sociálním kapitálu v ČR

O americké radarové základně v ČR

Executive summary:
Sociálního kapitálu u nás máme srovnatelně s "vyspělými" sousedy jako je Německo a Rakousko a s průměrem EU. Jenom na charitu přispíváme o dost méně. Je u nás víc korupce než by odpovídalo výši našeho HDP. A máme velkou nedůvěru ke státním úředníkům, jednu z nejvyšších v OECD. Doporučení - přijmout dlouho odkládaný služební zákon (bývalý ministerský úředník se hned pozná, co?^^) a víc bojovat s korupcí.
Americká základna - usilovala o ní jak ČSSD tak ODS, a to hlavně z geopolitických důvodů, nehledě na to co tvrdí pánové z Ústavu pro mezinárodní vztahy. V U.S. to byl Bush, jeho neocon brigáda v čele s Rumsfeldem, a zbrojní průmysl, kteří chtěli aspoň nějakou BMD za každou cenu (i tu že systém dodnes nefunguje, resp. nebyl nikdy pořádně vyzkoušen). Vtipný je případ Cantrell, chlápek co dělal na protiraketové obraně pro Pentagon a když mu chtěli jeho projekt zavřít tak si sám v Kongresu prolobboval pokračování svého projektu a víc peněz a nakonec ho sebrali za podvod (předstíral že na antiraketách pracuje subkontraktor a přitom jen posílal součástky tam a zpátky a o peníze se se subkontraktorem šábnul), dohromady utratil bez jakéhokoliv výsledku na 350 miliónů dolarů.

Tuesday, 2 December 2008

Leopard security vehicle


Průlomový design za účelem zvýšení odolnosti proti minám z JAR. Více informací zde.

Instant classic^^

Monday, 1 December 2008

Před sto lety... a dnes

Lenin, 1916: “Half a century ago, when Marx was writing Capital, free competition appeared to the overwhelming majority of economists to be a “natural law'. Official science tried, by a conspiracy of silence, to kill the works of Marx, who by a theoretical and historical analysis of capitalism had proved that free competition gives rise to the concentration of production, which, in turn, at a certain stage of development, leads to monopoly. Today, monopoly has become a fact. The economists are writing mountains of books in which they describe the diverse manifestations of monopoly, and continue to declare in chorus "Marxism is refuted." But the facts are stubborn things, as the English proverb says, and they have to be reckoned with, whether we like it or not. The facts show that differences between capitalists countries, e.g. in the matter of protection or free trade, only give rise to insignificant variations in the form of monopolies or in the moment of their appearance, and the rise of monopolies, as the result of concentration of production, is a general and fundamental law of the present stage of capitalism."

2008: "The crippling of food systems in the global South opened up entire continents to the expansion of industrial agri-foods from the North. This expansion devastated local agro-biodiversity and emptied the countryside of valuable natural and human resources. But as long as cheap, subsidized grain from the industrial north kept flowing, the industrial agri-foods complex grew, consolidating control of the world’s food systems in the hands of fewer and fewer grain, seed, chemical and petroleum companies. Today three companies, Archer Daniels Midland (ADM), Cargill and Bunge control 90% of the world’s grain trade. Chemical giant Monsanto controls one-fifth of seed production while Bayer Crop Science, Syngenta, and BASF control half of the total agro-chemical market.

Given the rise of monopoly power in the food system, it should come as no surprise that when the world food crisis exploded, ADM’s profits increased by 38%, Cargill’s profits by 128%, and Mosaic Fertilizer (a Cargill subsidiary) by a whopping 1615%! Contrary to conventional wisdom, big livestock production and packaging industries are also benefiting. The world’s largest producer and exporter of beef, JBS S.A has seen a 475.4% revenue increase since 2007. This is also a function of monopoly expansion. In March 2008 JBS acquired U.S companies National Beef, Smithfield Beef and Australian Tasman."