Friday, 30 December 2011

Pohřeb poprvé

Kórea dala Kimovi posledné zbohom

Ulice Pchjongjangu ovládla počas pohrebu hystéria. Státisíce ľudí kráčali za mŕtvym vodcom.

Státisíce plačúcich Severokórejčanov, dvesto kamiónov s kvetmi a obrovský smútočný sprievod. Takto sa včera Severná Kórea lúčila so svojím vodcom Kim Čong-ilom. Rakva s jeho telom sa ráno vydala z mauzólea Kumsusan na cestu zasneženými ulicami Pchjongjangu. Po tom, ako sprievod zhruba za tri hodiny prešiel mestom, sa rakva opäť vrátila do mauzólea. Tam telo vodcu zabalzamujú špecialisti, ktorých Pchjongjang pozval priamo z Ruska. Potom bude Kim vystavený, rovnako ako jeho otec.

Kim sa vydal na svoju poslednú púť na streche rovnakého vozidla Lincoln ako jeho otec a zakladateľ vládnej dynastie Kim Ir-sen pred sedemnástimi rokmi. Cestu fujavicou mu prerážalo auto s jeho obrovským portrétom. Za ním nasledovala kolóna vojenských džípov a limuzín.

Do krajiny okrem toho dorazilo na pohreb okolo dvesto kamiónov s kvetmi. „Nikdy predtým som nevidel, aby v jednom okamihu cez hranicu previezli toľko kvetov,“ povedal jeden z obyvateľov čínskeho pohraničného mesta Tan-tung, ktorý nezvyčajnú kolónu videl na vlastné oči.

Hysterický nárek
Hoci zo zahraničných médií mohli v prvý deň dvojdňového pohrebu sledovať len vybraní ruskí a čínski novinári, prevzaté zábery zo sprievodu prinášali prakticky všetky svetové spravodajské kanály. Kimov pohreb totiž vysielala v priamom prenose stalinistickým režimom ovládaná severokórejská televízia. Tá striedavo ukazovala pohrebný konvoj idúci Pchjongjangom a obrovské zástupy obyvateľov totalitného štátu. V dave boli všetci – starí i mladí, vojaci aj deti.

Štátna televízia odvysielala zábery nového vodcu Kim Čong-una, ako bez čiapky a rukavíc sprevádza v mraze auto s otcovými pozostatkami a kýva davu na pozdrav. Ľudia sa hlboko skláňali k zemi a plakali. Mnohí dávali svoj smútok najavo rovnako hystericky ako na televíznych záberoch, ktoré obleteli svet pred Vianocami po oznámení Kimovej smrti. „Smútili podobne, ako keď zomrel ich predošlý vodca Kim Ir-sen. V uliciach Pchongjangu plakali hlavne ľudia z privilegovaných vrstiev, ktorí sa za Kim Čong-ila mali lepšie než ostatní. Nariekali, pretože teraz nevedia, čo ich čaká v budúcnosti,“ povedal pre HN analytik Michal Vodrážka.

Obrovská propaganda
Kim Čong-il vládol jednej z najizolovanejších krajín sveta od roku 1994. Správu o jeho smrti Pchjongjang zverejnil až dva dni po tom, čo 69-ročný vodca 17. decembra zomrel. Kvôli prepracovaniu a veľkej psychickej záťaži údajne dostal silný infarkt. Odvtedy sa v krajine objavili viaceré propagandistické správy mytologizujúce jeho smrť. Rádio Pchjongjang napríklad oznámilo, že holubici podobný vták oprášil sneh zo sochy mŕtveho vodcu.

Aj sneženie v prvý deň pohrebu údajne bolo iba dôkazom toho, že príroda za diktátorom smúti. „Pre nás je severokórejská propaganda smiešna. Myslím si, že aj ľudia z Kórey takéto správy berú s rezervou,“ tvrdí Vodrážka.

Smútočné ceremónie sa v Pchjongjangu skončia až dnes smútočným obradom, delovou salvou a tromi minútami ticha. Za diktátorom smútia aj niektorí ľudia v prosperujúcej susednej Južnej Kórei. Tí veria, že v chudobnej severnej časti Kórejského polostrova je život oveľa lepší. „Aj keby boli Severokórejčania materiálne chudobní, vďaka svojmu politickému systému sú duševne bohatí,“ vyhlásil stavebný robotník Kim. Ten je presvedčený, že väčšina správ o severokórejskej núdzi je vymyslená médiami ovplyvnená Spojenými štátmi.

Rallies before and today

Pyongyang rallies didn't look any different under Yankee imperialist dogs than under Kim Jong Il.


Tens of thousands of North Koreans attend a mass rally at Kim Il Sung Square in Pyongyang, North Korea, Wednesday, April 8, 2009 to celebrate the April 5th launch of the country’s rocket (source: AP)

Friday, 23 December 2011

Ke Kimově smrti

Nový vodca. Experti očakávajú, že Kim Čong-un bude pokračovať v tvrdej politickej línii svojho mŕtveho otca.
Pchjongjang povedie neskúsený diktátor Kim
Pchjongjang, Bratislava – Žezlo neohrozeného vládcu Severnej Kórey preberá po smrti Kim Čong-ila jeho syn Kim Čong-un. Severokórejské štátne médiá včera vyzvali 24 miliónov obyvateľov krajiny, aby ho uznali a podporili. Pôjde už o tretieho nasledovníka generácie, ktorú založil jeho dedo Kim Ir-sen.

Svet má však z nového panovníka obavy. „Okrem toho, že je mladý a neskúsený, veľa sa toho o ňom nevie. Pre Severnú Kóreu je dôležité iba to, aby Kim Čong-una rešpektovala Čína, pretože od nej je krajina závislá,“ povedal pre HN analytik Michal Vodrážka.

Priateľ s Čínou

Najmladšieho z troch synov mŕtveho severokórejského vodcu pokladajú za nástupcu, odkedy ho v septembri minulého roka jeho otec vymenoval za štvorhviezdičkového generála a udelili mu prominentný politický post. Na posilnenie bezpečnosti ešte vymenoval svoju sestru a jej manžela na vysoké pozície v krajine, aby vytvoril mocné trojvládie rodinnej dynastie.

Iba 27-ročný budúci vodca krajiny okrem toho urobil tento rok v máji významnú diplomatickú návštevu susednej Číny. Počas nej sa predstavil hlavnému severokórejskému mecenášovi Pekingu, čo bol zrejme jeden z najkľúčovejších diplomatických ťahov, aké mohol urobiť. „Pre Severnú Kóreu bude teraz kritických niekoľko týždňov a mesiacov. Za ten čas sa ukáže, akú silnú pozíciu Kim Čong-un v krajine má a či za ním stoja kľúčoví hráči, najmä pokiaľ ide o armádu,“ povedal pre HN analytik Jakub Kulhánek.

Experti tvrdia, že mladý Kim bude zrejme nasledovať svojho otca vo vojenských šľapajach a udrží si pevnú vládu nad jednou z najväčších armád sveta. Očakáva sa tiež, že aj napriek kritike svetových mocností bude pokračovať v zbrojnom jadrovom programe.

Pochybnosti o nástupníctve
Kim Čong-un sa podľa odhadov narodil v roku 1984. Jeho meno v preklade z čínskeho jazyka znamená „spravodlivý oblak“. Vyštudoval vo Švajčiarsku a predpokladá sa, že hovorí po anglicky a po nemecky. Najčastejšie kolujúce fotografie Kim Čong-una pred jeho uvedením na severokórejskú politickú scénu v minulom roku boli snímky z čias, keď mal iba jedenásť rokov. Nedávne zábery však ukazujú robustného muža s nakrátko ostrihanými vlasmi, ktorý sa podobá na Kim Ir-sena. Jeho účes sa stal obrovským hitom medzi Severokórejčanmi.

V krajine však panujú pochybnosti o tom, či jeho zosnulá matka, profesionálna tanečnica Ko Jong-hui, bola Kim Čong-ilovou oficiálnou manželkou, alebo len milenkou. Ide totiž o záležitosť, ktorá by mohla mať dosah na Kim Čong-unovo právo nahradiť otca na čele krajiny. 
Oľga Gluštíková

Saturday, 3 December 2011

Černý mercedes a Kim Ir-sen na klopě, tak přednáší velvyslanec KLDR

Další příspěvek v řadě, kterým po vzoru 38north.org říkám mediabusters. V úterý byla na UMV přednáška severokorejského velvyslance o denuklearizaci Korejského poloostrova, o které pro iDnes napsal článek pan Petr Štefan. V části článku, která se věnovala obsahu přednášky a následující diskuze, bylo ale několik míst, kde si myslím, že měl odvést lepší práci. Minimálně přesně reprodukovat, co ve skutečnosti z úst diplomatů KLDR zaznělo, případně upozornit na severokorejské výmysly. Níže je část článku s mými komentáři kurzívou (podtržené jsou formulace, ke kterým komentář patří), originál článku si můžete přečíst zde.

Velvyslanec prostřednictvím plamenného řečníka s ráznou dikcí zopakoval mantry, které papaláši v Pchjongjangu omílají léta. Zdůraznil, že KLDR svým jaderným programem pouze reagovala na nukleární hrozbu Spojených států. Postěžoval si, že z celé Asie jsou jaderné zbraně USA v bojových pozicích pouze v Jižní Koreji. Zde měl redaktor upozornit na klamavý / mylný argument, jaderné zbraně USA z Jižní Koreje stáhly v roce 1991.

Vyjádřil obavy Severokorejců, že Washington touží potlačit právo KLDR na existenci. "KLDR si musela pořídit jadernou zbraň, abychom obhájili svoji suverenitu," hřímal první tajemník a vysvětlil, že země bude mít jaderné zbraně, dokud nezmizí nukleární hrozba Washingtonu. Zároveň naznačil, že jaderná zařízení slouží pouze k výrobě elektřiny pro chudou zemi. Nikoliv, řekl totiž, že jaderná zařízení mají pro výrobu elektřiny sloužit v budoucnosti. V současnosti v KLDR není žádný provozuschopný reaktor, což velvyslanec i první tajemník na rozdíl od pana Štefana pravděpodobně vědí.

Naznačil, že Pchjongjang má zájem zasednout k jednacímu stolu a řešit svůj jaderný program, ale dialog s nadiktovanými podmínkami z Washingtonu prý soudruhy v KLDR nezajímá. (Spojené státy nyní podmiňují začátek rozhovorů o jaderném programu prokázáním upřímného úmyslu KLDR, že s jaderným zbraněmi skoncuje.)

Obě Koreje na konci Korejské války v padesátých letech podepsaly pouze příměří, a tak jsou formálně stále ve válečném stavu. Podle velvyslance tkví řešení právě v podepsání mírové dohody, ale tomu prý brání odlišná zřízení v obou zemích. Nikoliv. Mírová dohoda nemá být podepsána mezi Korejemi, ale mezi KLDR a USA, které uzavřely dohodu o příměří (ještě s ČLR). Toto bylo sverokorejci zopakováno několikrát, směřovala k tomu i jedna z otázek publika. Odlišné zřízení bylo zmíněno jako překážka sjednocení, nikoliv uzavření mírové dohody. Viz. citace v následujícím odstavci článku.

"My chceme sjednocení na bázi konfederace a zachování obou režimů. Jižní Korea touží po sjednocení poloostrova pod jedním systémem. Toho svého se přitom nikdo nechce vzdát. Sami posuďte, které řešení je lepší," navrhl Ri Kwang-il. Zmínil také několik příkladů, jak se v poslední době zlepšují vztahy s USA.