Tuesday, 29 April 2008

Taekwondo

Kdysi dávno slíbené fotky které jsem pozapomněl postnout. Jak jste si asi všimli, věkem mám nad ostatními studenty zhruba trojnásobnou převahu, takže asi poprvé v životě se začínám cítit starý, protože mi na rozdíl od nich lupe a křupe v těle, a nejsem zdaleka tak prunžný jako oni, což se ale postupně zlepšuje. Chodím třikrát týdně, do teď bylo cvičení takové oddechové, protože mistr se zotavoval ze zranění, ale od začátku dubna přituhuje. Suyan, která ze začátku chodila se mnou, protože jí a) nestačil žlutý pásek co už má a b) chtěla zhubnout, to po měsíci a půl vzdala, a už čtvrtý týden slibuje že "ten příští" už určitě půjde. Hlavně v zimě, kdy jsem jiný pohyb skoro neměl, protože na plavání bylo moc zima, bylo taekwondo opravdový luxus.
Kromě fotek se chci taky pochlubit že z písemky ze statistiky, zmíněné v minulém postu, jsem dostal 78%, a jsem tak (o bod) druhý nejlepší ze třídy. Těžko jsem mohl být překvapenější...

Friday, 25 April 2008

Semestr vrcholí

Včera jsme měli zkoušku ze statistiky - ekonometrie, byla to jednoznačně nejdelší (lehce přes tři hodiny), a asi i nejtěžší zkouška co jsem kdy dělal. Utěšující bylo, že nešťastní byli všichni, včetně absolventů ekonomie z elitní SNU, kteří taky říkali, že něco takového v životě nezažili O_o Přiznám se, že se s klidným srdcem spokojím s Cčkem - trojkou :)

Ve středu jsem šel na seminář o hypoteční krizi v USA a lekcích, které si z ní může Korea a jiné státy vzít. Myslím, že už jsem zmiňoval že KDI school MBA program Finance & banking je opravdu dobrý, asi nejlepší v Koreji, a tak i kvalita semináře byla výtečná. Prof. Cho pracoval pro Fannie Mae a mimo jiné také napsal, pro federální vládu, studii o historii poskytování hypoték v USA, takže věděl o čem mluví, a zajímavě zasadil sekuritizaci hypoték do rámce vývoje a předchozích krizí amerického hypotečního trhu.

Příští týden mě čeká ještě pár (doslova) zkoušek, a pak už hurá domů na zasloužené dva týdny prázdnin.

Tuesday, 22 April 2008

Animace od Free Range Studios

Během zkouškového moc nepíšu, protože kromě učení toho moc nedělám, a navíc nemám náladu. Ale abyste se nenudili, mam pro vás pár odkazů na animace od mých oblíbenců Free range studios:

The story of stuff

a

The Meatrix

Friday, 18 April 2008

Hory

Z pátečního výšlapu na nejvyšší a pořádně skalnatý vrcholek Baekundae v NP Bukhansan.
Jedna z bran pevnosti Bukhansanseong
Buhansan a Dobongsan
Hradba a vrchol BaekundaeHladová zeď po korejsku - rekonstrukce 13km dlouhé hradby z 18.stol.
U cíle836 m.n.m.

Tuesday, 15 April 2008

Guinness a statistika

Při hodinách statistiky mě už několikrát napadlo, proč se tabulka pro t-test jmenuje Student's t-test, a jaké bylo mé překvapení, když jsem se na Wiki dočetl, že za to může Guinness. Jde totiž o metodu vynalezenou pro lacinější kontrolu kvality ječmene pro vaření Guinnesse. Tak nejenom že jsem v Irsku žil v Celbridge, kde se Arthur Guinness narodil, a chodil do hospody, kde zamlada pracoval, ale teď mi zkřížil cestu znova. To budu asi muset zapít něčím černým^^

Z Wiki:

The t statistic was introduced by William Sealy Gosset for cheaply monitoring the quality of beer brews ("Student" was his pen name)[1]. Gosset was a statistician for the Guinness brewery in Dublin, Ireland, and was hired due to Claude Guinness's innovative policy of recruiting the best graduates from Oxford and Cambridge to apply biochemistry and statistics to Guinness' industrial processes. Gosset published the t test in Biometrika in 1908, but was forced to use a pen name by his employer who regarded the fact that they were using statistics as a trade secret. In fact, Gosset's identity was unknown not only to fellow statisticians but to his employer — the company insisted on the pseudonym so that it could turn a blind eye to the breach of its rules.

Guinness was a progressive agro-chemical business and Gosset would apply his statistical knowledge both in the brewery and on the farm—to the selection of the best yielding varieties of barley. Gosset acquired that knowledge by study, trial and error and by spending two terms in 19067 in the biometric laboratory of Karl Pearson. Gosset and Pearson had a good relationship and Pearson helped Gosset with the mathematics of his papers. Pearson helped with the 1908 papers but he had little appreciation of their importance. The papers addressed the brewer's concern with small samples, while the biometrician typically had hundreds of observations and saw no urgency in developing small-sample methods.

Another researcher at Guinness had previously published a paper containing trade secrets of the Guinness brewery. To prevent further disclosure of confidential information, Guinness prohibited its employees from publishing any papers regardless of the contained information. This meant that Gosset was unable to publish his works under his own name. He therefore used the pseudonym Student for his publications to avoid their detection by his employer. Thus his most famous achievement is now referred to as Student's t-distribution, which might otherwise have been Gosset's t-distribution.

The blue house

Foto z návštěvy prezidentské rezidence tzv. Modrého domu. Původně to byla vila japonského governor-general, a před pár měsíci se tam usídlil Lee Myongbak. Uprostřed (fialová blůza) učitelka korejštiny Cho, okolo nadšení studenti korejského jazyka. Úplně vlelo je David z Etiopie, a vedle něj Irwan z Indonésie, který žil jako dítě v ČSSR. Nejvíc mu utkvělo v paměti, jako ho hodní čeští lidé vytáhli z rybníka, ve kterém by se jinak utopil.

Sunday, 13 April 2008

Jarní Bukhansan

Včera už jsem to nevydržel. Venku bylo krásně jarně, písku ve vzduchu minimálně, a tak když po obědě sluníčko přemohlo mraky, zahodil jsem učebnice do kouta a vyrazil na chvilku do Bukhansanu.
Buddhovy narozeniny se blíží...
Na tomhle hřebeni jsem se docela bál. Trochu foukalo, a spadnout na libovolnou stranu znamenalo aspoň 100 metrový pád.A tak všichni lezli pomalu a opatrně
Ale vyhlídky stály za to...

Par fotek z minulého týdne

Roztomilá holčička v Childrens Grandpark
Kangnam
Okáza klidu uprostřed Kangnamu
Ovšem ani v buddhistickém chrámu neuniknete - bankomat na vás číhá hned za hlavní bránou
Olympic park
Olympic park (pro větší fotku klikněte)
Hradba horské pevnosti z období Silla (7.stol.) nad Chungju

Wednesday, 9 April 2008

Face to face


V pondělí Arirang TV vysílala debatní pořad Face to face, kde jsme s Aurimasem oponovali tvrzení, že známky ve škole jsou důležité pro štastný život. Pořad má asi 30 minut, a můžete se na něj podívat online ZDE. Je to #5. Video on demand požaduje registraci, ale můžete použít moje

ID: partyzan
a heslo: rakim

Tuesday, 8 April 2008

Jackie's Kitchen


Máte rádi Jackieho Chana? Já jo. Víte, že má svoji franšízu - restauraci? Já ne. Tady jsou dvě fotky z COEX mallu, bohužel jsem už byl po obědě, takže jsem jenom fotil. Krátký průzkum skrz google napověděl, že restaurace jsou i v US a Austrálii, a že jídlo je trochu dražší a chuť nicmoc. Ale to jsou možná pomluvy, takže až příště pojedu do jižního Seoulu, udělám si vlastní názor a dám vám vědět. BTW Viktore, nechceš se stát franšízantem? Tohle ještě v Praze nemáme ^^

Comic life

Konečně jsem si doslova po letech nainstaloval výtečný Comic life. Škoda, že teď nemám moc času, ale jen co skončí jarní semestr tak se vyblbnu^^ Zatím můj první pokus... Lim si koupila růžové raybany, a donutila mě si je zkusit.

Monday, 7 April 2008

Korejská společnost očima sociologa

V pátek jsme měli přednášku o korejské společnosti a Korejcích od předního korejského sociologa a profesora SNU Kim Kyong Donga. Přednáška byla vtipná a zajímavá, nikoliv obvyklé žvásty o tom jak jsou Korejci pracovití a pečliví, ale třeba o jejich přístupu k náboženství - všechna náboženství byla v podstatě asimilována, sekularizována a zkombinována se šamanismem tak, že se potlačily jejich etika a část zabývající se posmrtným životem, a korejci se tak modlí ať už k Buddhovi, Bohu nebo Alláhovi vlastně jen pro lepší zítřek a úspěch ve světě vezdejším. To by leccos vysvětlovalo - třeba jak mi spolužačka Hana s vážnou tváří vyprávěla o zázraku, kdy se po roce boje se špatnou pletí (utratila 20 000 USD za kosmetiku a léky) pomodlila k Bohu aby jí zbavil akné, a hle, teď má tvář bez poskvrny. Tehdy jsem opravdu těžce bojoval, abych zachoval vážnou tvář. Hana totiž mluvila smrtelně vážně, nechtěl jsem jí urazit, přece jenom šlo o zázrak, ale hlavou mi běželo něco na způsob "teda, nejsem křesťan, ale kdybych byl, asi bych se modlil za něco jiného..."

Přednáška se mi líbila natolik že jsem prof. Kima poprosil o její kopii, abych se s vámi o ní mohl podělit. Je v angličtině ke stažení ZDE.

Sunday, 6 April 2008

Co trápí Brity a Američany

Ve středu jsem byl v National Assembly na semináři Inter-Parliamentary Union "Enhancing a better relationship between UK, US & ROK." Příspěvky přednesli velvyslanec UK, bývalý velvyslanec ROK u OSN a ve Vietnamu, a nakonec zástupce velvyslance USA. Bylo zajímavé, kolik prostoru oba západní diplomaté věnovali ekonomickým otázkám, a jak málo naopak zmiňovali bezpečnostní otázky. Brit na rovinu řekl, že pro UK (a stejně tak i pro EU) je severokorejská jaderná otázka naprosto nezajímavá, a veškerou iniciativu tady mají USA, a místo toho se věnoval kauze HBSC-Lonestar s tím, že činnost vládních úředníků "is not keeping up with the rhetoric of president Lee MB." Podobně pro američana byl problém číslo 1 dovoz hovězího z USA, a tak nám vyprávěl jak nikdy neměli problém s šílenými krávami, a jak je ta nemoc "se složitým jménem co si nedokážu zapamatovat" minulostí, a rozhodně ji nedostanete z pojídání amerických krav. Na to reagoval z publika korejský doktor s tím, aby přestal zlehčovat a bagatelizovat zdravotní důsledky pojídání nebezpečného masa, a radši si přečetl nějaké recentní vědecké výzkumy. LOL

Jinak Brit hodně času věnoval boji proti změně klimatu, tomu jaký byl Blair vizionář, a jak je political leadership důležité pro změnu chování obyvatelstva. Dále zhodnotil výměnu studentů s tím, že za posledních několik let, kdy existovala možnost výměnných pobytů mezi SNU a univerzitami v Oxfordu a Manchesteru, počet angličanů, kteří projevili zájem o studium na nejprestižnější korejské VŠ, byl roven nule. Haha, to muselo děkanovi SNU a ostatním hodnostářům srazit hřebínek. Dále hovořil o tom, že UK pečlivě sleduje situaci v oblasti lidských práv v JK, hlavně kvůli trestu smrti. No, že by mi trest smrti přišel jako největší problém Seoulu v oblasti LP se mi nezdá, ale vzhledem k moratoriu na vykonávání poprav je to takové hezké diplomatické téma aby se vlk "image evropských ochránců LP" nažral, a koza - "face" korejské vlády - zůstala celá. Uhořelí imigranti, které nikdo nepustil ven z hořícího denetion centra, a vůbec celá JK politika vůči migrujícím pracujícím nestály za zmínku.

Podobně američan hovořil vedle hovězího o vízech, a až jako bod 3. měl alianci US-ROK, kdy probral přemístění základny z Yongsanu, burden sharing a protesty ekologů kvůli znečištění základen, které USA vracejí ROK.

Korejský diplomat Wo se soustředil na důležitost angličtiny pro Korejce. Veselá byla historka z OSN z 80. let, kdy začínal svojí dipl. kariéru, a nikdo z Korejců neuměl moc anglicky, tak se do debaty ve Valném shromáždění hlásili vždy až jako třetí nebo čtvrtí, a prostě zopakovali to co řekli předchozí řečníci. LOL, doufám že od té doby korejská diplomacie trochu pokročila. Nebo možná Wo zapomněl dodat, že kritérium pro přihlášení do debaty a následnou recyklaci bylo, aby první řečník byl z USA nebo jejich proxy :) Zaujala mně také jeho výzva přítomným studentům, aby založili korejskou stranu zelených, a jak popis zařazení ekologické výuky už od základní školy byl významný pro zlepšení ŽP v Singapuru.

Celkově byl nejlepší řečník Brit, ale i ostatní řeči byly dost zajímavé - zejména v porovnání se statistikou, o kterou jsem kvůli semináři přišel. Jestli to bude možné, zkusím jít i na příští seminář.

Tuesday, 1 April 2008

Dívky s cigaretou a nazí korejci

Semtam se podívám na měřič návštěvnosti Toplist.cz, abych zjistil, jak se náhodní lidá dostávají na tenhle blog. Dost často je to sauna a hodiny korejštiny, ale někdy jsou to zajímavější až lehce bizarní searche. Tak jsem byl na Seznamu jako první hit pro termíny "dívky s cigaretou" (jaký charakter měly zbylé stránky si asi umíte představit, snad jsem pána moc nezklamal) i pro "nahý korejec." I tady (zřejmě slečna) musela odejít zklamaná.

Momentky ze školy

Nha je z Vietnamu, a 5 let (1996-2001) žila v Pyongyangu, takže mluví plynule korejsky s roztomilým lehce severním přízvukem.
Andrew je z Kěni, jsme spolu v debatním klubu a máme stejnou profesorku na statistiku.
Thi z Thajska má problémy s matikou. Vysvětloval jsem jí nejen faktoriál, ale i umocňování a jak násobit zlomky :)
A konečně ta správná korejská školní atmosféra. Nakumulovaný spánkový dluh znamená, že každá přestávka se musí využít. Na večerní přednášce z Political economy of east Asia, která trvá přes 3 hodiny od 19 do 2230, boj s ospalostí prostě někdy nejde vyhrát. Většina kolegů z tohohle předmětu chodí do práce, vůbec si neumím představit jak vedle 50+ hodin v práci ještě zvládají chodit do školy a dělat úkoly, kterých je opravdu požehnaně. Historek "spím 3 hodiny denně už přes rok" jsem slyšel nepočítaně. No, já jsem se svých sedmi hodin nevzdal, a ani nehodlám!!

Včerejší politická ekonomie byla, jako vždy, výtečná. Profesor Park je mým zdaleka nejoblíbenějším přednášejícím. Perlou večera byly jeho historky z Kuwaitu. Park je poradce kuwaitské vlády, která se snaží o konverzi ekonomiky z ropné na nějakou dlouhodobě udržitelnou. Byl tam teď dva týdny, a z jeho postřehů: 97 procent kuwaiťanů pracuje pro vládu nebo ve veřejném sektoru, přičemž polovina z nich je nadbytečná a nepotřebná, a tak okolo 20 až 30 procent se ani nenamáhá docházet na pracoviště. Přesná statistika neexistuje, protože docházku nikdo nekontroluje. LOL Příklad - nyní privatizované Kuwait airlines mají 7500 zaměstnanců, audit Lufthansy ukázal, že potřebný počet zaměstnanců je okolo 1500. Hehe.

Zbývá poslední otázka - jak rychle získat kuwaitské občanství? Klidně budu nosit bílý hadr na hlavě a pětkrát denně cvičit na koberci směrem k Mecce, pokud to znamená, že nemusím chodit do práce a přitom jsem placen a pravidelně povyšován :)