Pokud je někdo ze čtenářů v Seoulu, výstavu doporučuji, potrvá až do 8.2. v Ilmin museum of art.
Thursday, 31 January 2008
Výstava a novinky ve škole
Pokud je někdo ze čtenářů v Seoulu, výstavu doporučuji, potrvá až do 8.2. v Ilmin museum of art.
Saturday, 26 January 2008
Univerzity, vyhlídka a World sauna
Ať hanba nepadne na naší rodinu...
Ve volném čase jsem byl na koleji, protože jsem nastydnul, a chtěl jsem se pořádně vyležet. Buď jsem četl biografii Mao Tse-tunga, nebo se učil korejsky (tedy, spíš opakoval to co jsem za jeden rok v ČR zapomenul). Po rozhovoru s Martinou, která tady studovala a teď dělá PhD. to vypadá, že asi z předmětu Korean language I dostanu waiver, a budu si muset sehnat nějakou víc pokročilou korejštinu sám. Uvidím, kolik volného času budu mít v jarním semestru, bude tam hodně statistiky a ekonomie...
A teď konečně k nadpisu článku ~ tohle mi vždycky klade na srdce babička, když ví že jdu do hospody. V pátek jsem měl šanci její dobrou radu upotřebit - KDI uspořádala oslavu pro nás, co jsme se zúčastnili lednového předsemestru. Bulgogi bylo výborné (z bio krav z chellanam-do), soju a pivo teklo proudem, a podle toho to také dopadlo. Jak už jsem psal, většina korejských kolegů jsou starší, řekněmě 40 až 50 let, a podle toho také chlastají. Nejsem muslim, a jiné výmluvy nebyly akceptovány, tak mi nezbylo než hájit čest ČR vyexováním množství soju bomb, ale babička může zůstat klidná, na naší rodinu hanba nepadla. Na konci mě sice William polil tak nešikovně, že jsem vypadal že jsem se pomočil, ale to prostě nebyla moje chyba. Williamovi také patří čestné místo největšího kaliče, protože (hned po tom co na mě vychrstnul soju) spadnul na stůl se zbytky bulgogi, a poté jsme ho vynesli na vzduch, kde se nám ztratil do jiného baru, aniž by komukoliv řekl, že jde někam dál. Půl hodiny jsme ho marně hledali v okolí restastaurace, a pak jsme to vzdali a šli spát. Přiznám se, čekal jsem že někde schoulený umrznul, ale prý nebyl tak na kaši jak jsme si mysleli. No jo, v kostarice se holt kalí do plnejch :)
Smutným faktem je, že mám po mamince citlivý žaludek, takže dnešní ráno nebylo z nejradostnějších, zůstal jsem v posteli do 2, a pak posnídal pizzu a litr koly. Bohužel jsem si netakticky domluvil oběd s kamarádkou, který jsem musel odvolat. Ach jo. Nechtěl jsem jí lhát, a přiznal jsem kocovinu jako důvod nemožnosti se dostavit. Snad to pochopila...
Wednesday, 23 January 2008
Proč Korea a KDI?
Ano, v Koreji už jsem byl, dokonce v obou Korejích. Za totáče jsme skoro 5 let žili v Pyongyangu, hlavním městě KLDR. Rodiče pracovali na obchodním oddělení československé ambasády. Byl jsem malý Míša, bylo mi 5 let, když jsme do KLDR přiletěli, a je trochu ironické že moje první vzpomínky jsou právě z Pyongyangu, zatímco z ČSSR si skoro nic nepamatuji. Bohužel jsem musel chodit do školy provozované ambasádou SSSR, takže jsem neměl šanci naučit se korejsky - to bych teď vlastně mluvil se severokorejským přízvukem :) Po roce 89 mě rodiče dali do severokorejské školy (vyučovalo se anglicky), ale po půl roce jsme se vrátili domů, takže jsem se naučil jen hangeul a pár slovíček. Zato jsme stihli nacvičit oslavnou písničku na Kim Irsena, a zazpívali jsme ji pro severokorejskou televizi, která to snad tehdy i odvysílala.
Vystudoval jsem práva, chvilku cestoval, ale pořád mě to táhlo zpátky do Koreje. Nechtěl jsem jen přijet jako turista, ale zůstat dýl, pořádně nasát atmosféru, žít tady. Štastnou náhodou jsem na webu narazil na Katku z INEX-SDA, která byla v JK jako workcamper - učila angličtinu. Tak jsem přes INEX našel projekty IWO v Koreji, a vybral si Zelenou univerzitu, malou neziskovu zaměřenou na enviromentální výchovu a ekologické zemědělství v provincii Gyongnam-do. V roce 2006 jsem tam 3 měsíce učil angličtinu, stavěl dům pro studenty, učil se bojové umění a sázení rýže a (ve volném čase) se toulal po horách. Škola byla v malé vesnici (400 obyv.) ztracené v horách kousek od nejstaršího národního parku Jirisan. Přes půl roku už chci napsat článek na Martinovy stránky, ale nechci to odfláknout, tak to hrozně dlouho trvá. Krátce, bylo to super, hodně jsem se naučil, a utvrdil se v tom, že v Koreji je pro mě druhé doma.
Hodina angličtiny a procházka s Williamem
Saturday, 19 January 2008
SPOLUŽÁCI
A ještě jedna momentka z kolejního života. Asi netušíte, že jeden z bhútánských princů je opravdu fešák, a to dokonce takový fešák, že je idolem žen nejen doma, ale třeba i v Thajsku a Indonésii. Na další fotce se kolegyně rozplývají nad jeho královskou krásou...
Friday, 18 January 2008
HLADOVKA NA MINISTERSTVU FINANCÍ
Ministerstvo financí má neodbytného návštěvníka. Už čtvrtý den tiše sedí na recepci a vedle sebe má transparent hlásající, že drží hladovku. Petr Kohout je rozhodnutý vydržet tam až do úterka, kdy mají zákonodárci hlasovat o změně loterního zákona.
Protestní hladovka není pro Petra Kohouta ničím novým. Drží ji potřetí a vždy se stejným cílem - upozornit na šíření hracích automatů. Vyléčený gambler byl sedmkrát v léčebně a sedmkrát se pokusil o sebevraždu, protože mu závislost na hazardu zničila život. Půstem chce zákonodárce donutit, aby pro zákon zvedli ruku. „Měla by se nastolit větší prevence a informovat ostatní o nebezpečí hazardu," řekl serveru TÝDEN.CZ Kohout.
Kdo je Petr Kohout? |
Osmatřicetiletý Petr Kohout se poprvé k automatům dostal v roce 1994, když šel s kamarády do hospody na pivo. Zkusil hodit padesát korun a vyhrál tři sta. Myslel si, že když to vyšlo jednou, vyjde to znovu zase. Třináct let hraní na herních automatech mu zničilo již dvě rodiny a zdraví. Přišel o práci a rok a půl žil na ulici. Za neplacení půjčky a alimentů dostal od soudu podmínku. Posledních dvacet měsíců však abstinuje a rozhodl se s automaty bojovat i politicky. Napsal knihu o hráčství a snažil se odrazovat děti od závislosti na herních automatech přednáškami. Ty mu ale byly zakázány kvůli nedostatečné akreditaci. |
Chtěl by se vrátit do normálního života, tvrdí ale, že nemůže. Svou závislostí si nadělal u státu dluh čtvrt milionu korun a na jeho majetek se chystají exekutoři. Rozhodl se proto napsat ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi dopis. Žádá, aby stát snížil počet automatů.
Žaloba za sto milionů
A také doufá, že mu stát jeho dluh odpustí. „Přestaňte pořádat mediální exhibice na ministerstvu," odepsal ale Kalousek. Přesto je však ochotný s Kohoutem jednat. Ovšem pouze za podmínky, že ukončí hladovku.
Vyléčený gambler podal loni v říjnu žalobu na stát a konkrétně i na ministra financí. Je přesvědčen, že nedostatečně informují o nebezpečí jménem hrací automaty. Kohout tvrdí, že o možné závislosti na hazardu nevěděl - úřady jej měly podle něj informovat. Za poškození svého zdraví a utrpení svých dětí žádá od státu odškodné ve výši sto milionů korun.
A ještě video:
http://video.respekt.cz/Hladovka-na-ministerstvu.html
Tuesday, 15 January 2008
Monday, 14 January 2008
SPOLUŽÁCI A JEJICH PŘÍBĚHY
Vystudoval politologii, je asi o 2 měsíce starší než já. Pracoval jako poradce ministra pro ekonomiku - psal mu proslovy a tak.
Nejlepší hláška:
A. Zapomněl jsem si doma brýle.
M. Fakt jo? To máš ale nějaký slabý, ne? Takže vidíš i bez nich?
Ne, já mám brýle bez dioptrií, jen se sklem.
Aha, to abys vypadal chytřeji...
Ne, ale když jsi na tiskovce a je to nuda, můžeš je čistit a vypadáš míň znuděně...
V KOREJSKÉ SAUNĚ
a) může se v ní obvykle přespat, a to za skvělých 5 - 10 USD za noc, resp. je otevřená 24 hodin a vstupné platí na celý den
b) není to jenom sauna, má 3 oddělené části - mužskou, ženskou, a společnou. V mužské části se svléknete, vydrhnete, osprchujete a pak vypotíte ve finské sauně, páře, nebo se prohřejete v bazéncích s různě teplou vodou nebo třeba zeleným čajem, můžete si také dopřát masáž a dokonce si i můžete pořídit nový sestřih. Dnes mi ve škole kolegyně doporučila velkou saunu v centru, kde prý mají i bazének s rybičkami, co vám okoušou ztvrdlou kůži na chodidlech O_o
c) nakonec si navléknete triko a šortky, co jste dostali u vchodu, a vydáte se do společné části. Tam buď koukáte na telku (včera dávali oldschool Jackie Chana v čínštině s korejskými titulky), hrajete online hry, posilujete anebo si vlezete do některé ze spacích saun. Na výběr jich bývá několik, až třeba deset, s různou teplotou (35 až 75C) a různým designem, např. lesní co voní po smůle a bylinkách a je obložená poleny, nebo skalní, obložená kamínky. V těchto saunách se potíte v oblečení v triku a šortkách, a ležíte přitom na zemi, takže si můžete i schrupnout.
d) je to prostě POHODA!! Teda, když vám nevadí že na vás korejci trochu zírají - moc cizinců do saun nechodí. Jedna ze situací, kdy vám -7 dioptrií značně usnadní život :))
Takže vlastně od minulé soboty, kdy jsem přiletěl, jsem se snažil najít takovou saunu (korejsky čimčilbang) někde v okolí najít. Ale až do pátku bylo moje pátrání neúspěšné, nepomohlo vyptávání se taxikářů ani řidičů autobusů - byl jsem prostě v koncích, Aurimas se mi posmíval že každého korejce otravuju kde že je tady sauna. V pátek večer nás hodná kolegyně Hana (jediné korejsko-české jméno, které jsem zatím objevil) svezla do Tesca svým mercedesem :) a když jsme vylezli z Tesca, hned před námi byl neón SAUNA - 사우나 a to jen 3 zastávky busem od KDI.
Aurimas a William, které jsem otravoval pěním chvály na čimčilbang celý týden, chtěli jít se mnou. Nějak jsem jim zapomněl říct, že v sauně se budou muset svléknout do naha, (a být s 20 nahými korejci, kteří na ně budou zírat jako na zjevení :) protože mi přišlo samozřejmé, že v sauně je člověk nahý. Myslel jsem že se uchechtám k smrti, když stáli v šatně ve slipech, vyčítavě na mě koukali a říkali "kdybys nám řek že se budem muset svlíknout tak jsme sem nikdy nešli" LOL nakonec si zvykli a celkem se jim tam líbilo.
Zítra zkusím jít do bazénu, potřebuju si protáhnout záda.
Saturday, 12 January 2008
Ve škole
Angličtina je fajn, máme jí každý den od 9:30 do 14:30 s hodinovou pauzou na oběd. Učíme se jak nejlépe konstruovat argumenty, efektivní komunikaci a jak přemáhat nervozitu z mluvení před publikem. Odpoledne máme většinou cvičné debaty o kontroverzních tématech jako třeba interupcích nebo legalizaci prostituce.
Metodologické základy jsou takové opáčko středoškolské matematiky v angličtině. Doteď jsme probrali lineární a kvadratické rovnice a derivace. Mám pocit, že brzo to bude těžší. Zatím to zvládám, a tímto také skládám poklonu prof. Lebruškové :)) Protože většina korejských kolegů jsou starší než my, dost často měli matiku naposled před 20 (nebo více) lety, potřebují si matiku připomenout možná ještě víc než já. Většina už má děti, tak si z nich utahuju, že můžou dát domácí úkol vypracovat svým ratolestem :)
Krátký výlet do Bukhansanu
Friday, 11 January 2008
Thursday, 10 January 2008
Sunday, 6 January 2008
První dojmy z koleje
Pokoje jsou po dvou, můj spolubydlící je z Myanmaru, dělal pro UN DP a bude studovat development studies. Aurimas je zase poradce lotyšského ministra ekonomiky. Jinak z ostatních studentů, které jsem zatím potkal, je tady 5 iráčanů, jeden keňan, a hodně lidí z jihovýchodní asie. Studenti z tropických krajin jsou vtipní - je jim hrozná zima, i vevnitř chodí v kuliších a těžko si zvykají na korejskou kuchyni. Takže si většina přivezla spoustu sušeného jídla z domova, a divili se, že já ne. Včera jsem ochutnal sušené vepřové z kambodži, vypadalo jako žlutá vata, ale chutnalo dobře.
Co mě opravdu dostalo byly toalety. V koreji mají úzké kanalizační trubky, takže se toaletní papír vyhazuje do speciálního koše vedle záchodu, protože by jinak ucpal potrubí. To už jsem věděl, a když jsem viděl hi-tech prkýnko s ovládacím panelem s několika přepínači, myslel jsem že jde o vyhřívané prkýnko podobné, měli na farmě v japonsku (na záchodě se netopí, tak abyste tam nezmrzli). Jaké bylo mé překvapení, když jsem po usednutí objevil návod na dveřích popisujících extra funkce tohohle zázraku. Po usednutí vás nejen zahřeje, ale i vystříkne dávku vůně, a když jste hotovi, omyje vám zadnici a následně osuší horkým vzduchem O_o Dynamic Korea rulez!! Děvčata mají k dispozici extra program, který jim obstará i předek.
Volnou neděli jsme s Aurimasem strávili nakupováním věcí nutných pro život na koleji - hrníčky, misky, počítač atd. Je s ním legrace a má dobrodružného ducha, tak jsme pak zapadli do náhodně vybrané restaurace, kde jsem přečetl první jídlo v menu, a oboum nám chutnalo. Nebylo pálivé, což je spíše vyjímka, a byly v něm kromě zeleniny klobása plněná skleněnými nudlemi a pastou z fazolí, a kusy masa o kterých Auri tvrdil že jsou prasečí uši (lotyšská pochoutka, tahle polívka mu přišla "úplně jako doma") ale Lim mi pak řekla že to jsou játra.
Cesta tam
Dostali jsme s Lim dvě jump seat v zadní části letadla v kuchyňce, tak jsme trochu pomáhali přátelskému španělskému stevardovi s obsluhou - vařili čaj a tak.
Naopak ve Frankfurtu šlo všechno jak po drátkách. V business class byla ještě spousta volných míst, takže jsem boarding pass dostal ihned. Zato economy class byla úplně plná, hlavně díky několika korejským zájezdům vracejícím se domů. Samotný let byl pak úplná pohoda - skvělá křesla, která se dají úplně položit a umí i masírovat, fajn obsluha - i když mi u večeře zvrhli moje chardonnay :) -a v telce Rush hour 3. Trošku mi vadilo, že večeři servírovali dost pozdě a snídani naopak moc brzo, takže na spánek zbylo jen 5 hodin.
Letiště Incheon už znám, takže jsem si vyzvedl kufr, odmítl pár taxikářů, našel ten správný autobus a vyrazil. Linka 602 byla lehce nostalgická - jeli jsme kolem hostelu kde jsem bydlel minule, skrz čtvrť kde jsme byli s Lim na večeři a centrem Seoulu. Na konečné jsem vystoupil, sehnal taxíka, byl jsem trochu nervózní, takže jsem při konverzaci s řidičem použil tu nejneslušnější verzi korejštiny (jako kdybych mluvil k malému dítěti), což taxikáře zjevně moc nepotěšilo, protože zbytek cesty už na mě nepromluvil a jen si tak pro sebe krkal. Snad jsem to napravil při vystupování, když jsem už mluvil slušně, a ještě přidal dýško...
Hned za mnou zastavil druhý taxík s jediným dalším evropským studentem, Aurimasem z Lotyšska. Tak jsme společně dotáhli kufry do kopce ke koleji, a nahlas přemýšleli, jaké to tady asi bude.